WYWIAD Z KIEROWNIKIEM M-GOPS

Utworzono dnia 11.07.2019

POMOC SPOŁECZNA WCZORAJ I DZIŚ…

WYWIAD PRZEPROWADZONY W DNIU 1 LIPCA 2019 ROKU
Z KIEROWNIKIEM MIEJSKO-GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
W NOWYCH SKALMIERZYCACH PANIĄ URSZULĄ GAJDA

1.Pani Kierownik, myślę, że warto przybliżyć mieszkańcom naszej Gminy działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach. Proszę rozpocząć od przedstawienia całego zespołu.

- Cały zespół liczy 19 wspaniałych, zaangażowanych, oddanych sprawie osób. W tym: pracownicy socjalni, asystenci rodziny, opiekunki . Są wśród nas osoby posiadające dodatkowe uprawnienia/zawody, np. psycholog, mediator sądowy, kurator społeczny, specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, specjalista podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach, socjoterapeutka. W M-GOPS pracują osoby w przeważającej części z wyższym wykształceniem. Zespół także regularnie podnosi swoje kwalifikacje (m.in. poprzez liczne kursy i szkolenia, studia, czy w zakresie specjalizacji w zawodzie pracownika socjalnego).


2.  Bardzo dużo mówi się o świadczeniach finansowych pomocy społecznej – ale czy tylko na tym polega praca  M-GOPS?

- Nie, nie tylko na tym. Niestety ludzie przywykli kojarzyć OPS ze świadczeniami pieniężnymi. A przecież praca ośrodków pomocy społecznej na ten czas to głównie praca socjalna. Nie mówi się jednak o niej dużo.

3. Na czym głównie polega pomoc?
 

Realizujemy wiele zadań wynikających z ustaw:

- z ustawy o pomocy społecznej, są to np. praca socjalna, umieszczanie osób starszych i niepełnosprawnych w domach pomocy społecznej, zabezpieczanie najuboższych i bezradnych osób, zabezpieczanie posiłków, dachu nad głową w postaci schroniska i niezbędnej odzieży, a nawet pogrzebu dla osób samotnych nie posiadających żadnej rodziny, kierowanie do środowiskowych domów samopomocy, itp. Oj tych zadań jest naprawdę wiele, nie sposób wymienić wszystkich, ale dokładnie mówi o tym art. 17 cytowanej wyżej ustawy.

- ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - tutaj wiele nowych zadań, m.in. asystentura rodziny, który prowadzi działania skierowane do rodzin przeżywających trudności w realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczej, ; powiązana z ustawą „za życiem”, a w niej pomoc asystenta rodziny a także przypisanie mu funkcji koordynatora kompleksowego wsparcia (poradnictwa) dla kobiet w ciąży i ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej, kobiet w sytuacji niepowodzeń położniczych oraz wsparcia rodzin dzieci, u których zdiagnozowano „ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, która powstała w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu”.

 - ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, to m.in. -  prowadzenie zespołu interdyscyplinarnego w zakresie przeciwdziałania przemocy, tzw. procedura Niebieskiej Karty, w której uczestniczy wiele osób z różnych instytucji, m.in. kuratorzy, prokurator, ops, Policja, pedagodzy, nauczyciele, lekarz, psycholog, przewodniczący GKRPA;

- ustawy o ochronie zdrowia psychicznego,

- ustawy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

- ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,

- Kodeksu Postępowania Administracyjnego

-Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

- i wielu innych.

 

4. W myśl tego, co Pani powiedziała, jakie dodatkowe działania podejmuje ops na rzecz mieszkańców?

- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach, poza realizowaniem celów i zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej w obszarze szeroko pojętej pomocy społecznej, aktywnie podejmuje wiele dodatkowych  działań. To poczynania zespołu  mające na celu wspieranie osób i rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej, działania zmierzające do integracji społecznej, umożliwiające  dostęp do wydobywania własnych, ale i zdobywania nowych zasobów (wiedzy i umiejętności), wdrażanie inicjatyw aktywizujących i integrujących dla osób samotnych, starszych, chorych, rodziców dzieci niepełnosprawnych, osób dotkniętych przemocą w rodzinie, dzieci i dorosłych.

W związku z powyższym, nasze osiągnięcia i nowatorskie rozwiązania, w dużym skrócie to: regularne warsztaty dedykowane różnym grupom, klubik dla dzieci, kolonie letnie wyjazdowe, akcje świąteczne (paczki), wigilie i śniadania wielkanocne dla podopiecznych i najbardziej potrzebujących, organizowanie tematycznych konferencji. Ponadto, systematycznie współpracujemy z różnymi instytucjami, realizujemy program operacyjny pomoc żywnościowa, uruchomiony został telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzimy dyżury z Policją, prowadzona jest aktywnie strona internetowa ośrodka (mgopsnoweskalmierzyce.naszops.pl), M-GOPS współdziała w zakresie organizacji szkoleń dla lokalnej społeczności z innymi podmiotami, organizuje szkolenia, prowadzi zbiórkę odzieży dla podopiecznych ośrodka, oferuje stały dostęp do psychologa (dla dzieci i dorosłych) i mediatora.
 

5. A co z pomocą  doraźną w nagłych wypadkach?

- Staramy się być na pierwszej linii frontu w sytuacjach tragedii, zdarzeń losowych, bo człowiek potrzebuje pomocy tu i teraz. Ostatnie przykłady to nawałnice czy też pożary. W miarę naszych możliwości wysyłamy na miejsce pracowników socjalnych, psychologa. Staramy się pomagać także bezpośrednio osobom, które zgłaszają do nas informacje o nieszczęściach osób bliskich, sąsiadów lub zgłaszają się sami. Istotą pomagania jest obopólna chęć współpracy. My pracownicy możemy pomóc tyle, na ile sam podopieczni pozwolą sobie pomóc!!!

 

6. Współdziałanie to ważna rzecz w  pracy ops-u?

- Współpracujemy z różnymi podmiotami i osobami. Spotykamy się z Władzami Gminy i Miasta, Radnymi, Sołtysami, dyrektorami szkół, przedszkoli i żłobka, z pedagogami, z przedstawicielami  służby zdrowia, Policji, Straży Pożarnej, Urzędu, Komisją Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi. Dzięki wszelkim współdziałaniom możemy osiągnąć o wiele więcej.

 

7. Jakie trzeba mieć cechy i kompetencje, by wykonywać zawód pracownika socjalnego? 

- Pracownik socjalny musi posiadać wysokie kwalifikacje, które nakłada na pracowników ustawa o pomocy społecznej. Na jego  barkach spoczywa wiele odpowiedzialnych i wymagających zadań. Głównie chodzi o szeroko pojętą pracę socjalną. W tym zawodzie  ważna jest także wrażliwość i kultura osobista. W wykonywaniu zadań profesjonalizm wymaga od pracowników socjalnych, by zawsze kierowali się zasadami etyki zawodowej, jak również zasadą dobra osób i rodzin, którym służą.

W naszych szeregach jest wiele osób bardzo oddanych swojej pracy, należy ich za to szanować. I tak 21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego, jest to okazja do docenienia tej trudnej pracy. 

Zawód pracownika socjalnego jest jednym z zawodów w największym stopniu narażonych na wypalenie zawodowe, przeciążenie psychiczne, stałe napięcia związane z pracą. Niejednokrotnie towarzyszą nam zagrożenia płynące bezpośrednio ze środowisk, do których docieramy. Praca ta nie należy do najłatwiejszych. Dotyczy to zarówno ilości zadań, liczby klientów w środowisku, jak również poczucia bezpieczeństwa. Pracownicy często wykonują swoje obowiązki  z narażeniem własnego życia i zdrowia. Z myślą o takich sytuacjach ustawa o pomocy społecznej przewiduje w środowisku obecność drugiego pracownika socjalnego, a nawet asystę funkcjonariusza Policji.

 

8. Czy są zgłoszenie od mieszkańców, że w rodzinie dzieje się źle? Czy można zadzwonić i zgłosić problem? 

- Tak. W momencie takiego zgłoszenia prawie natychmiast jedzie na miejsce pracownik socjalny i bada sytuację danej rodziny. Efektem zgłoszenia mogą być różne działania z naszej strony. Czasem jest to zgłoszenie osoby chorej, samotnej, zaniedbanej, czasem chodzi o rodzinę, gdzie dochodzi do przemocy. Na każde zgłoszenie reagujemy niezwłocznie. W tym miejscu pragnę uczulić wszystkich na los drugiego człowieka i obowiązek reagowania na każdy symptom ludzkiej krzywdy. Jeżeli nie reagujemy na to, co dzieje się „za ścianą”, dajemy temu ciche przyzwolenie.

 

9. Co w pracy MOPS-u jest ważne? 
 

- Ważna jest współpraca w zespole i między instytucjami oraz zaangażowanie wszystkich pracowników. I pomimo, iż uważa się nas za urzędników, bo papierkowej pracy niestety mamy bardzo dużo i ciągle jej  przybywa, to zawsze powtarzam, że najważniejsze jest podejście do drugiego człowieka. Dokładamy wszelkich starań, by stosować indywidualne podejście, z uśmiechem na twarzy i sercem na dłoni.

Żyjemy w czasach ciągłego pędu. Wszyscy przeżywamy szybkie tempo zmian, które dokonuje się na różnych płaszczyznach życia. Rola pracownika socjalnego ograniczała się w przeszłości do opieki i ratownictwa. Dawniej większość podopiecznych korzystała głównie ze świadczeń pieniężnych. Aktualnie, dominuje pomoc w formie pracy socjalnej. Przełomem jest to że wszelkie poczynania pracownika socjalnego mają motywować do działania,  wzmacniać aktywność klienta i jego usamodzielnianie się. Kiedyś podopieczny - odbiorca proponowanej pomocy to dzisiejszy klient - partner w rozwiazywaniu własnych problemów życiowych.

 

10. Może kilka słów na podsumowanie naszego spotkania?

- Może jeszcze wrócę do zawodu pracownika socjalnego. To coś więcej niż zawód. To pewnego rodzaju misja. To indywidualne podejście do rodzin i wspólne szukanie rozwiązań. To praca, która stawia ciągłe wyzwania, wielka odpowiedzialność, a czasem niebezpieczeństwo. Wizerunek nasz w mediach jest często fałszywie przedstawiany. Zarzuca się nam niejednokrotnie przeoczenia, niedopilnowanie, ale proszę mi wierzyć, jeżeli rodzina nie chce przyjąć naszej pomocy to nie jesteśmy w stanie tego zmienić oraz zmusić jej do współpracy. Ponadto, my nie zapobiegniemy każdej krzywdzie, zaniedbaniu i sytuacji kryzysowej w danym środowisku, gdyż nie  mamy  możliwości być tam 24h na dobę. Wiele niepokojących sytuacji często nie jest znanych ośrodkowi pomocy społecznej, bo bez zgłoszenia się do nas, nie mamy najzwyczajniej w  świecie wiedzy o tym, co ma miejsce.

 Jednak świadomość tego, że dzięki naszym inicjatywom ktoś pokonuje trudności życiowe i zmienia swoje życie na lepsze daje  nam siłę i motywację do dalszej pracy oraz poczucie wielkiej satysfakcji. Mam 25 – letnie doświadczenie jako pracownik socjalny terenowy, przeżyłam wiele różnych chwil, chwil trudnych, chwil grozy, ale też chwil pięknych i pełnych wzruszeń. Towarzyszenie podopiecznym w drodze pokonywania życiowych zakrętów, przez tyle lat, daje mi poczucie sensu i spełnienia zawodowego.

Od przeszło 2 lat patrzę na tę pracę z nieco innej perspektywy – perspektywy kierownika placówki i nadal kocham to co robię i nie wyobrażam sobie siebie nigdzie indziej.

-------------------------------
Pani Kierownik, bardzo dziękuję, że udało się  porozmawiać. Myślę, że to sprzyjający czas z uwagi na okres wakacyjny. Życzę ciągłego poczucia sensu, optymizmu, wiary w ludzi, odporności psychicznej i sukcesów w  dalszej pracy. W pracy  z naszym zespołem, ale i też co najważniejsze, w pracy  na rzecz mieszkańców Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Rozmawiała: Magdalena Iskierka - pracownik socjalny, psycholog

Utworzono: 11.07.2019